تاریخچه لیزر
تاریخچه لیزرمو و روشهای دیگر از بین بردن موها
دی ۱۰, ۱۳۹۶
لیزر درمانی سبب ناباروری می شود؟
موهای زائد و ناباروری
بهمن ۲۶, ۱۳۹۶
آناتومی و بافت شناسی مو

آناتومی مو

Hair Anatomy

 
فولیکولهای مو شامل پیاز(ماتریکس و پاپیلای درم)، غلاف خارجی ریشه ، تنه و برآمدگی (Bulge) میباشد (شکل ۱) . عمق ماتریکس مو در پوست بسته به ناحیه بدن بین ۲ تا ۷ میلیمتر بوده و برامدگی مو در حدود ۱/۵ میلیمتر قطر دارد.
رشد مو توسط سلولهای بنیادی اپیتلیال واقع در برآمدگی ، نزدیک محل اتصال عضله راست کننده مو آغاز می شود. در طی مرحله آناژن ،تقسیم سریع سلولهای ماتریکس در پیاز مو سبب افزایش طول مو و انتقال ملانین به ساقه مو و در نتیجه پیگمانتاسیون آن میگردند.
در بالغین دو نوع مو شامل موی کرکی و موی ترمینال (نهایی) وجود دارد. موهای کرکی، ظریف و نازک با قطری حدود ۵۰-۲۰ میکرومتر بوده و رنگ روشنی دارند.
آناتومی و بافت شناسی مو

شکل ۱ - آناتومی مو
برای مشاهده تصویر کلیک کنید

 

 
به موهای پرزی اصطلاحاً «کرک هلویی» گفته میشود. موهای ترمینال اغلب خشن و ضخیم بوده، با قطری حدود ۳۰۰-۱۵۰ میکرومتر و تیره رنگ میباشند.
نوع مویی که یک فولیکول تولید می کنند ممکن است به مرور زمان تغییر کند. به عنوان مثال در طی دوره بلوغ افزایش سطح هورمونهای آندروژنی سبب جایگزینی موهای کرکی با موهای ترمینال در برخی مناطق بدن میگردد.یا بر عکس در حالت آلوپسی آندروژنیک ، موهای کرکی جایگزین موهای ترمینال میشوند.
 

مراکز رشد موها

 
فولیکول مو یک ساختار خود ترمیمی دارد و شامل تجمعاتی از سلول‌های بنیادین با استعداد تولید مثل خودشان هستند. حداقل در مدل‌های جانوری ذکر شده است که یک موی کامل حتی بعد از اینکه ماتریکس فولیکول توسط جراحی برداشته می‌شود ،امکان احیاء دوباره دارد.
هرچند ناحیه درمال پاپیلا واقعا قسمتی از مو نیست ولی منطقه‌ی بسیار مهمی برای القاء (induction) موی بعدی و تولید ملانین در موهای ترمینال محسوب میشود.
پیشتر تصور میشد که ماتریکس مو تنها مرکز رشد مو است و با تخریب لیزری این مراکز رشد بتوان به حذف موی دائم دست پیدا کرد. اما تحقیقات جدید نشان داده است که ماتریکس تنها مرکز رشد مو نیست و موهای جدید ممکن است از پاپیلای درمی، ماتریکس فولیکول یا ناحیه برجستگی (Bulge)مو شکل بگیرند. این سلول‌های بنیادین معمولاً در یک منطقه محافظت شده پرعروق و پر عصب، در مجاورت توده های سلول در حال تکثیرسریع یافت می‌شوند.
درواقع آنها بعد از کندن مو دست نخورده و سالم برجای میمانند. سلول‌های بنیادین از نظر ساختار و بیوشیمی نسبتاً تمایز نیافته هستند و با استعداد تکثیر بالایشان ، مسئولیت نگهداری و بازسازی بلندمدت بافت مو را بر عهده دارند. این سلول‌ها می‌توانند در واکنش به زخم یا برخی محرک‌های رشد خاص ، تحریک شوند.
 

چرخه‌ی رشد مو

Hair Growth Stages

طی سه مرحله تغییرات خاص بولب مو در عمق پوست رخ میدهد

 
آناژن

1 - آناژن

مرحله رشد فعال مو است و در طی آن پیاز مو از حداکثر پیگمانتاسیون تیره برخوردار است.
کاتاژن

2 - کاتاژن

مرحله واپس‌روی است . تقسیم سلولی متوقف شده و فولیکول مو شروع به تحلیل می نماید .
تلاژن

3 - تلوژن

مرحله استراحت و خاموشی بوده و پیاز مو از حداقل پیگمانتاسیون برخوردار است
 

نمای ظاهری ساقه مو در بالای سطح پوست در طی این سه مرحله از رشد مو تغییر نمیکند.

چرخه رشد مو
 

مرحله‌ی رشد آناژن با توجه به سن، فصل، منطقه، جنسیت، ترازهای هورمونی و برخی زمینه‌های ژنتیکی تغییر می‌کند و تا 6 سال هم ممکن است به درازا بکشد . بدلیل این متغیرها، طول مدت چرخه مو توسط محققان بصورت متفاوت گزارش شده است.
موهای ابتدای مرحله آناژن بیشترین حساسیت را به درمان با لیزر دارند زیرا ماتریکس دارای حداکثر مقدار ملانین بوده و پیاز مو در بیشترین میزان تیرگی خود قرار دارد. درصد موهای آناژن بسته به ناحیه ی بدن متفاوت است (جدول زیر).
در مناطقی که حداکثر میزان موهای آناژن وجود دارد (مثل اسکالپ) سریعترین پاسخ به درمان لیزر مشاهده میشود.

نقاط بدن  موی آناژن (%)  مدت زمان تلوژن (ماه)
پوست سر 85 3-4
ریش 70 2.5
لب بالا 65 1.5
زیر بغل 30
ناحیه تناسلی 30 
بازوها 20  4.5 
ساق پا 20 
درصد موهای آناژن و طول مدت تلوژن در هر ناحیه
 
 
 
 
 

رنگ مو

Hair Color
 
 
 
 

هورمون ها

Hormones
 
 
 
 

رنگ پوست

Skin Color
 
توماس فیتزپاتریک، متخصص پوست هاروارد در سال 1975، مقیاسی را برای طبقه بندی عددی رنگ پوست انسان و پاسخ انواع پوست به اشعه ماوراء بنفش مطرح نمود.
این مقیاس به شکل واضح پیشبینی کننده خطر بروز عوارض پس از درمان بوده و از آن به عنوان راهنمایی جهت انتخاب نوع و شدت درمان لیزر استفاده میشود.
افراد با تیپ فیتزپاتریک روشن تر 1 تا 3 ، با کمترین خطر تغییرات پیگمانی مواجه هستند در حالیکه افراد با تیپ فیتزپاتریک تیره 4 تا 6 ، با خطر بیشتر هیپو یا هیپرپیگمنتاسیون مواجه بوده و درمان محافظه کارانه تری را نیاز دارند.
 

 

تیپ فیتزپاتریک  I

تیپ فیتزپاتریک  II

تیپ فیتزپاتریک   III

تیپ فیتزپاتریک  IV

تیپ فیتزپاتریک  V

تیپ فیتزپاتریک  VI

رنگ پوست

بسیارسفید

رنگ پوست

سفید

رنگ پوست

سفید تا زیتونی

رنگ پوست

گندمی

رنگ پوست

قهوه ای تیره

رنگ پوست

سیاه

رنگ مو

بلوند، بور

رنگ مو

بلوند تیره،خرمایی

رنگ مو

قهوه ای تیره

رنگ مو

سیاه

رنگ مو

سیاه

رنگ مو

سیاه

رنگ چشم

آبی ،خاکستری سبز

رنگ چشم

آبی

رنگ چشم

قهوه ای

رنگ چشم

قهوه ای تیره

رنگ چشم

قهوه ای تیره

رنگ چشم

سیاه

همیشه می سوزد، هیچوقت برنزه نمیشود

همیشه می سوزد،

گاهی برنزه می شود

گاهی می سوزد،

اغلب برنزه می شود

بندرت می سوزد،

اغلب برنزه می شود

بسیاربندرت می سوزد

 اغلب برنزه می شود

هیچ گاه نمی سوزد

انواع پوست بر اساس مقیاس فیتزپاتریک