لیزر موهای زائد زیر بغل
اسفند ۱۷, ۱۳۹۶
آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟
آیا لیزر موهای زائد سرطان زاست؟
خرداد ۱۹, ۱۳۹۷
آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟
 

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

آیا لیزر موهای زائد درد دارد؟

امروزه امکان داشتن تجربه یک لیزر موبری بدون درد دست یافتنی شده است.

معمولا رفع موهای زاید با لیزر با یک حس سوزش شبیه به زدن یک کش لاستیکی به پوست همراه است چرا که فولیکولهای مو عصب دهی دارند. بی دردی کافی در لیزر درمانی سبب کاهش اضطراب مراجعه کننده و از طرف دیگر منجر به انجام دقیق تر درمان میشود.

انواع روشهای بی حسی شامل

  • روشهای سرد کردن تماسی پوست،
  • مکش پنوماتیک
  • ویا کرمهای بی حسی موضعی هستند.

برخی افراد بخصوص هنگام کار با IPL هایی که فاقد سرد کننده پوست هستند ،ممکن است درد قابل ملاحظه ای را تجربه کنند.

دراین موارد جهت تحمل بیشتردرمان از کرمهای بیحس کننده موضعی مثل EMLA (پریلوکائین + لیدوکائین) استفاده میشود. هر چند این روش پیشتر مرسوم بوده ولی مشخص شده است که استفاده بیشتراز یک تیوب ۳۰ گرمی از کرم بیحسی باعث جذب سیستمیک و مسمومیت دارویی میگردد.علاوه بر این با بی حسی کامل پوست، درک سوختگی کاهش یافته و احتمال بروز سوختگی در لایه های پوست افزایش مییابد.

بهترین روش ایجاد بی دردی در لیزر موهای زاید استفاده از روشهای کولینگ یا سرد کننده پوست است که بنام لیزر سرد نیز شناخته میشوند. هر چه سیستم خنک کننده بهتر عمل کند درد لیزر کمتر است.

بسیاری از دستگاههای لیزر امروزی جهت بی حسی  ومحافظت پوست از آسیب حرارتی ، دارای سیستمهای خنک کننده داخلی هستند که قبل و در حین درمان ، اپیدرم را خنک نگه میدارند. رایجترین روش ، دریچه خنک کننده ی  یاقوت (Sapphire) است که همراه با ژل خنک کننده، سر دستگاه لیزر و به تبع اپیدرم را سرد و بی حس میکند. خنک کردن تماسی اپیدرم سبب افزایش ایمنی و ایجاد بی حسی میگردد.

برخی دستگاهها (مثلا Laser Med و  Zimmer Cryo 6) از اسپری هوای فشرده  استفاده میکنند و بادی خنک را به ناحیه درمانی هدایت می کنند که اثری مشابه با یخ دارد.

صاف کردن پنوماتیک پوست یک روش جدیدتر بی حسی است که در آن پوست با  فشار مکش (وکیوم) به سر دستگاه لیزر چسبیده و صاف میگردد. بر اساس تئوری دریچه ای درد؛ فشار مکش باعث مهار مسیر انتقال درد شده و در نتیجه حس درد کاهش مییابد.

لیزرهای جدید تر دارای دبل کولینگ یا دو مکانیسم سردکننده هستند که راندمان بی حسی را افزایش میدهند.اینگونه دستگاههای دایود و الکس و یا لیزرهای ترکیبی که از ژل مبرد و کولینگ تماسی استفاده میکنند بی دردی بهتری نسبت به انواع بدون ژل و هوای خنک ارائه کرده اند.