کربوکسی تراپی
کربوکسی تراپی
اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۶
آناتومی و بافت شناسی مو
آناتومی و بافت شناسی مو
دی ۲۵, ۱۳۹۶
تاریخچه لیزر

تاریخچه لیزر

Laser History
 
 

 
 

 
 
 
 

 

درمانهای جایگزین برای حذف موهای زائد

روشهای سنتی از بین بردن مو، شامل روشهای موقت مانند شیو کردن، موم یا واکس، موچین، بند انداختن ، موبری شیمیایی ( Nair یا واجبی)، و روشهای دائم مانند الکترولیز و لیزر می‌شوند.
 

 

کرمهای موبر

حاوی تیو گلیکولات پتاسیم و کلسیم هستند که سبب تجزیه کراتین و تضعیف مو شده و منجر به تسهیل برداشت ان میگردد به گونه ای که براحتی با سائیدن کنده میشود.

افلورنیتین (Vaniqa ودر ایران با نام تجاری Surin)

توسط FDA برای برداشت موهای صورت خانمها مورد تأیید قرار گرفته است. این ترکیب سبب تأخیر سرعت رشد موها از طریق مهار اورنیتین دکربوکسیلاز (آنزیم مورد نیاز جهت رشد سلولهای فولیکولی و بلوغ موها) میگردد.
معمولا نتایج درمانی پس از ۸ هفته استفاده موضعی دو بار در روز مشاهده می شود. با وجودی که این ترکیب برای تمامی انواع موها تجویز می شود تجربه ثابت کرده است که بیش از همه برای موهای کرکی مؤثر است.

PDT فتودینامیک تراپی

روش جدیدی است ولی تأثیر آن در کاهش موهای ناخواسته در مقایسه با الکترولیز و لیزر کمتر است. در این روش از یک ماده حساس کننده به نور به صورت موضعی یا سیستمیک استفاده می شود و یک منبع نور، نور را در یک طیف نوری خاص به ناحیه میتاباند.
ماده حساس کننده به نور، نور را جذب و ایجاد فوتوراکتیو می کند که حاصل آن فعال شدن یون اکسیژن و تولید Singlet Oxygen است که مثل رادیکال آزاد عمل کرده و با پراکسیداسیون چربی و آسیب رساندن به پروتئینها غشاء سلولی را تخریب می نماید و باعث از بین رفتن فولیکول مو می شود.
کرم ٪۲۰ دلتا آمینولولنیک اسید (ALA) که ایجاد پروتوپورفیرین IX می کند، در حضور نور و اکسیژن باعث تخریب دیواره سلولی و از بین رفتن مو می شود. تحقیقات اولیه پس از گذشت ۶ ماه حدود ۴۰٪ کاهش موها را گزارش کردهاند ولی خطرات این روش و احتمال ایجاد تومورهای بدخیم کاربرد آنرا محدود کرده است.
در این روش رنگ مو و تیپ پوستی اهمیتی ندارد و منبع نوری می تواند لیزر آرگون باشد که دارای طول موج 514-488 نانومتر است و با چگالی ۲۰۰-۱۰۰ ژول بر سانتیمتر مربع بر روی موضع تابانده می شود. با استفاده از چگالی ۲۰۰ ژول بر سانتیمتر مربع بعد از سه ماه حدود ۵۰٪ موها بیرون می آیند و با استفاده از چگالی ۱۰۰ ژول بر سانتیمتر مربع حدود ۹۰٪ موها مجدداً رشد می کنند .
 

 

الکترولیز (Electrolysis)

تنها روش دیگر مورد تأیید FDA برای رفع دایمی موهای زاید است. در این روش از جریان الکتریکی بواسطه یک الکترود سوزنی ظریف جهت تخریب فولیکولهای مو استفاده می شود. الکترولیز جهت درمان موهای ظریف و غیر پیگمانته شامل موهای بلوند و سفید ، مفید است.
انجام الکترولیز نسبت به لیزر بسیار وقت گیرتر بوده و با درد بیشتری همراه است چرا که طول مدت پالسها در حد چند ثانیه است درحالی که این میزان در لیزر درمانی به میزان چند میلی ثانیه می باشد. همچنین موها به شکل تک تک تحت درمان قرار می گیرند. درحالی که در لیزردرمانی در هر پالس تعداد زیادی مو به شکل همزمان مورد درمان قرار میگیرند.
 

انواع الکترولیز

 
 

 

الکترولیز ترکیبی

در روش ترکیبی به طور همزمان روش گالوانیک و جریان متناوب با فرکانس بالا از طریق سوزن در موضع بکار گرفته می شود .
 

عوارض جانبی الکترولیز

 
عوارض جانبی الکترولیز به شکل درد و احساس ناراحتی در بیمار، ایجاد اسکار و کلوئید، . هیپو وهیپریگمانتاسیون بعد از التهاب، دلمه، ندولهای فولیکولر و فعال شدن تب خال می باشد.
ندولهای فولیکولار در مواردی بوجود می آیند که فولیکولهای مو تحت دستکاری زیادی قرار گیرند. این ندول ها ممکن است به علت تکرار عمل الکترولیز برروی فولیکول ایجاد شود و مدتی طول می کشد تا از بین بروند و گاهی به شکل اسکار باقی می مانند.
ویروسهایی مانند ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و ويروس هرپس سیمپلکس (HSV) و مولوسکوم ممکن است توسط سوزن الکترولیز در مناطق دیگر کاشته شوند. در مواردی که سابقه تب خال وجود دارد لازم است درمان پیشگیرانه با استفاده از آسیکلوویر انجام شود .
قابل ذکر است که در بیمارانی که از ضربان ساز قلبی استفاده می کنند، نمی توان از این روش بهره گرفت. به طور کلی الکترولیز یک روش وقت گیر و نسبتاً گرانقیمت است و برای دریافت نتیجه مطلوب بیمار باید هر دو هفته یکبار یا با فواصل کمتری مراجعه کند .
 
 
 

دستگاههای لیزر خانگی (لیزر سالنی)